МАСЛЯНА...

2013-03-11

У понеділок, 11 березня, починається Масляний тиждень - підготовчий до Великого посту - в цьому році він триватиме з 11 по 17 березня.

Термін проведення Масляної залежить від дати головного християнського свята - Великодня. За православними пасхаліями, святкування Масниці починається за 56 днів до Великодня, що відповідає другій половині лютого - початку березня. У цьому році масничний тиждень, як і Великдень (5 травня), буде "пізнім".

Разом з тим, Масляна - стародавнє слов'янське свято, що прийшло до нас з язичницької культури і збереглося після прийняття християнства. Церква включила Масляну до переліку своїх свят, назвавши його Сирним, або м'ясопусним тижнем, оскільки Масляна припадає на тиждень, що передує Великому посту.

Назва та суть Масляної

Масляна - назва, яка вказує на їжу, дозволену в останній тиждень перед Великим постом, який цього року настає 18 березня. Стародавня візантійська традиція говорить про "сирну седмицю" (тижня) перед постом, але на Русі, коли на її землі прийшло християнство, більше вживали інші молочні продукти, з яких найбільш схожим на сир було масло.

Нехристиянські традиції слов'янської Масляної сходять до поганських звичаїв, пов'язаних з проводами зими і зустріччю весни.

У народі Масляну дуже любили, адже святкування з іграми й піснями тривало цілий тиждень. А які вареники з сиром та млинці готували в цей час! На Масляну влаштовували ігри, каталися на ковзанах, діти гралися в сніжки. Багато пісень та жартів супроводжували цей тиждень.

Кожен день Масляної має свою назву і весь тиждень ділиться на два періоди: Вузька Масляна і Широка Масляна.

Вузька Масниця – перші три дні: понеділок, вівторок і середа, а Широка Масляна – останні чотири дні: четвер, п’ятниця, субота й неділя. Кожен день тижня має своі традиції.

Понеділок – зустріч

У цей день починали пекти млинці, а перший спечений млинець господиня обов’язково віддавала жебракові, нужденній людині, щоб той пом’янув душі покійних родичів і дорогих людей. Люди запрошували рідних і знайомих у гості на млинці, а свекор зі свекрухою вранці відправляли невістку на день до батька й матері, щоб ввечері самим прийти до сватів у гості.
У перший день Масляної з соломи, старого одягу та інших підручних матеріалів споруджувалося опудало великої товстої баби, яке насаджували на палю і ставили на головній площі міста або села.

Вівторок – загравання

У другий день Масляної народ починав активно ходити один до одного в гості, відвідувати ярмарки, кататися з гірок на санях. Так само в цей день відбувалися оглядини наречених, так як всі масляні обряди, по суті, зводилися до сватання, для того, щоб після Великого посту, на Червону гірку, зіграти весілля.

Середа – ласунка

У цей день тещі запрошували зятів на млинці, а щоб нудно не було запрошували й інших родичів. Цьому звичаю присвячено велику кількість прислів’їв, приказок, пісень та анекдотів.

Четвер – велике гуляння

З четверга починалася Широка Масляна, роботи по господарству припинялися, а святкування розгорталися на всю широчінь. Народ вдавався до всіляких потіх, влаштовувалися катання на конях, кулачні бої, різні змагання, які супроводжувалися поїданням млинців і всіляких страв. Сенс широкого четверга, як і всієї Масниці – виплеск накопиченої за зиму негативної енергії й вирішення конфліктів між людьми.

П’ятниця – тещін вечір

На п’ятий день теща зі своїми подругами і родичами приходила з відповідним візитом у гості до зятя на млинці, а млинці в цей день пекла вже її дочка.

Субота – посиденьки зовиць

У цей день невістки запрошували до себе у гості зовиць (сестер чоловіка) і дарували їм подарунки.

Останній день Масниці - це прощена неділя. У цей день треба було тричі сказати :"Прости мені", на що мала бути відповідь : "Хай Бог простить", тобто людина не брала на себе ролі судді, не мала вирішувати, чи прощати, чи ні.

За різноманітними забавами та обрядами й завершувався останній день м'ясниць. Люди готувалися до найдовшого і, як уже мовилося, найсуворішого з усіх попередніх — Великого посту, а тому казали: «Масляна, Масляна, яка ти мала,— якби ж тебе сім неділь, а посту одна». Та що поробиш, коли, як стверджує інший крилатий афоризм: «Не завжди котові Масляна».

Народні прикмети:

Яка Сиропустна неділя, такий і Великдень.

Якщо сонце сходить вранці, то й ранньою видасться весна.

Кiлькiсть переглядiв: 24